top of page

Megatrendy

3

Stárnutí populace

Změna důchodového systému a charakteru společnosti

 

Stárnutí populace je nevyhnutelný trend ve většině rozvinutých zemí. Nejpočetnější věkovou skupinu budou tvořit lidé starší 65 let a průměrný věk obyvatel bude téměř 50 let. Pokud bude pokračovat dosavadní trend snižování porodnosti, předpokládá se, že kolem roku 2050 připadne na 1,5 osoby v ekonomicky produktivním věku 1 senior starší 65 let.


Pro společnost, která sestává převážně ze seniorů, budou hlavní výzvou velmi vysoké nároky na financování důchodů a sociální, zdravotní a paliativní péče. Současně s tím budou vzrůstat nároky na kvalitu života, na možnosti trávení volného času (včetně života v komunitě) a na s tím související služby. Tento sektor služeb bude nadále růst, s tímto trendem je tedy třeba počítat už nyní při plánování dalšího budoucího rozvoje měst. Stejně tak budou stále vyšší nároky na přívětivé a bezpečné městské prostředí, na bezbariérové užívání jak městských prostranství
a veřejných staveb, tak veřejné dopravy a doprovodné infrastruktury. Bude růst význam dostupnosti městské krajiny (parků, lesoparků, lesů) a jejich komponování pro všechny věkové skupiny.


V oblasti financování penzí budou nutně navrhovány nové ekonomické modely, které již nebudou založené pouze na tom, že mladší generace přispívají starším.


Změna v demografické struktuře obyvatel směrem k vyššímu věku vede i ke změně převažujících hodnot a způsobů myšlení a jednání. Stárnoucí společnost přestává být orientovaná na budoucnost, jako tomu bývá přirozeně u mladých. Ztrácí dynamiku, motivaci a odvahu riskovat. Na druhou stranu generace „mladších seniorů“ může aktivně vykonávat práci a drží ve svých rukou významný kapitál znalostí, dovedností a moudrosti. Tento kapitál bude možné zhodnocovat ve prospěch společnosti zapojováním seniorů do práce v počátečním období důchodového věku a vhodně vedeným mezigeneračním dialogem – ten bude mladým přinášet cenné zkušenosti a starým vyšší kvalitu života a vztahů.


Zdrojem šancí pro stabilizaci důchodového systému může být robotizace a automatizace.
V důsledku tohoto trendu přijde sice mnoho lidí o „zaměstnání“, budou ale uvolněni pro vykonávání „práce“, která jim osobně bude dávat smysl a bude pro společnost užitečná
či nezbytná a nebude moci být nahrazena stroji (např. řada služeb, vzdělávání a péče o děti, péče o nemocné a seniory aj.). Přinese-li robotizace a automatizace úspory na straně osobních nákladů, vyšší výnosy mohou financovat práci těch, kteří v důsledku „průmyslu 4.0“ přišli o zaměstnání
a zároveň kompenzovat nedostatečný objem odvodů do důchodového systému, zapříčiněný nízkým počtem ekonomicky aktivních lidí.


 

Vize bez akce 
je jako snění za bílého dne.

Akce bez vize
je noční můrou.

japonské přísloví

bottom of page